Do poloviny března zrušilo v Česku živnost zhruba 146 000 podnikatelů. Je to víc než za poslední dva roky dohromady, když loni skončilo s podnikáním 80 163 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a o rok dříve 47 708. Informace poskytla poradenská společnost Dun & Bradstreet, podle které je za rušením živností především povinné zavedení datových schránek i pro OSVČ.
„Masivní rušení živností stále nepolevuje, ale pravděpodobně se již pohybujeme v blízkosti vrcholu nebo mírně za ním,“ uvedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. V současnosti má podle ní živnostenský list 2 044 396 osob, což je o 135 000 méně než na konci roku 2022. Letos nově získalo živnostenský list 19 073 lidí.
Podle dřívějšího vyjádření Štěpánové živnostenská oprávnění ruší ve větší míře podnikatelé, kteří reálně nepodnikají. Vzdávají se jich také lidé, kteří používali podnikání na živnostenský list jako způsob přivýdělku a nově budou preferovat jiné formy pracovních smluv.
Dun & Bradstreet spojuje rozsáhlé rušení živností s povinným zavedením datových schránek pro OSVČ, se kterým se pojí i povinnost podávat daňové přiznání v elektronické podobě. Datové schránky jsou od letošního roku povinné i pro živnostníky, spolky a další právnické osoby. Celkem se do března podle předpokladů jejich počet zvýší o 2,2 milionu zhruba na 3,9 milionu. Schránky ministerstvo vnitra zřizuje automaticky. Naopak dobrovolné zůstane používání datové schránky pro soukromé fyzické osoby, protože poslanci na poslední chvíli povinnost v zákoně zrušili.